Sauna jako rodzaj SPA

Filed Under (Uncategorized) by admin on 19-09-2019

0

width=300Jedno z najczęściej kojarzonych form leczniczych związanych ze słowem SPA jest sauna.  Za prekursorów Sauny uważa się finów, ponieważ pierwsze zapiski na temat jej używania z 1113 roku pochodzą właśnie z tegoż państwa. Stąd też powstała nazwa najbardziej znanego rodzaju sauny: sauny fińskiej. Pierwsza sauna wykopana byłą w rowie przy zboczu i służyła jako dom zimowy. Na jej środku znajdował się komin, który był co jakiś czas polewany wodą. Z czasem sauna została oddzielona od pomieszczeń mieszkalnych. Pierwsze jej zastosowanie wiązało się z higiena osobistą. Użytkownik sauny dzięki temperaturze, parze i gałązką oliwnym czyścił swoje ciało.  Na przestrzeni lat zastosowanie sauny uległo zmianie. Wraz z wynalezieniem mydła i innych środków czystości sauna przestała służyć jako środek mycia, lecz jako jeden ze sposobów dbania o swój organizm prze jego oczyszczenie z toksyn. W chwili obecnej wyróżnić można następujące rodzaje saun:

– sauna sucha – inaczej zwana fińską, jedna z najbardziej znanych rodzajów saun, najczęściej też spotykana. W jej komorze panuje temperatura od 60  °C do 120  °C. Charakteryzuje się ona także najmniejszą wilgotnością powietrza (stąd jej nazwa) od 5% do 20%. Na środku takiej sauny znajduje się piec wraz z gorącymi kamieniami, które można od czasu do czasu polewać wodą w celu regulowania temperatury i wilgotności powietrza.  Kąpiel w saunie suchej ma zbawienny wpływ na skórę, nie powoduje także zagrożenia dla osób z problemami z naczyniami krwionośnymi. Ciekawostką jest także że dzięki wydzielaniu potu z organizmu podczas 20-30 minutowego pobytu w saunie fińskiej można pozbyć się około 300-400 kalorii. [więcej w: rumień guzowaty zdjęcia, medicare mińsk mazowiecki, medicare mińsk ]

– sauna parowa – inaczej zwana rzymską.  Sauna ta charakteryzuje się największym poziomem wilgotności powietrza: od 45% do 50% wraz z temperaturą na poziomie: 50°C do 65°C. Jej budowa przypomina budowę sauny suchej z tego rodzaju różnicą, iż do pieca przyczepione jest urządzenie wzmagające parę (tak zwany parownik). Ten rodzaj sauny polecany jest najbardziej osobą z problemami dróg oddechowych ze względu na duże ilości pary i możliwość zastosowania podczas kuracji wszelkiego rodzaju ziołowych olejków eterycznych.

– sauna mokra – wilgotność w tego rodzaju saunie kształtuje się na poziomie: od 25% do 40%. Temperatura powietrza wynosi natomiast: od 70°C do 90°C. Ten rodzaj sauny  najbardziej kojarzy się z kulturą grecką, ponieważ to Grecy jako pierwsi zaczęli używać tej odmiany. Ten rodzaj sauny wskazany jest dla osób, które nie tolerują zbyt dużych temperatur, czy też wysokiej wilgotności powietrza.

Comments (0)

Jak olej lniany to tylko świeży i przechowywany w lodówce w ciemnej butelce

[..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: schodołaz towarowy[…]

owoce kolcowoju spożywane bez zastanowienia mogą prędzej zaszkodzić niż poprawić zdrowie

[..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: szczoteczka elektryczna do zębów[…]

Ból był tak nieznośny, że wybudzał mnie ze snu

Article marked with the noticed of: laboratorium pomiarowe[…]

moja matka jadła w życiu mnóstwo mleka

Powiązane tematy z artykułem: medicare mińsk medicare mińsk mazowiecki rumień guzowaty zdjęcia