Sauna jako rodzaj SPA

Filed Under (Uncategorized) by admin on 04-04-2013

0

Jedno z najczęściej kojarzonych form leczniczych związanych ze słowem SPA jest sauna.  Za prekursorów Sauny uważa się finów, ponieważ pierwsze zapiski na temat jej używania z 1113 roku pochodzą właśnie z tegoż państwa. Stąd też powstała nazwa najbardziej znanego rodzaju sauny: sauny fińskiej. Pierwsza sauna wykopana byłą w rowie przy zboczu i służyła jako dom zimowy. Na jej środku znajdował się komin, który był co jakiś czas polewany wodą. Z czasem sauna została oddzielona od pomieszczeń mieszkalnych. Pierwsze jej zastosowanie wiązało się z higiena osobistą. Użytkownik sauny dzięki temperaturze, parze i gałązką oliwnym czyścił swoje ciało.  Na przestrzeni lat zastosowanie sauny uległo zmianie. Wraz z wynalezieniem mydła i innych środków czystości sauna przestała służyć jako środek mycia, lecz jako jeden ze sposobów dbania o swój organizm prze jego oczyszczenie z toksyn. W chwili obecnej wyróżnić można następujące rodzaje saun:

– sauna sucha – inaczej zwana fińską, jedna z najbardziej znanych rodzajów saun, najczęściej też spotykana. W jej komorze panuje temperatura od 60  °C do 120  °C. Charakteryzuje się ona także najmniejszą wilgotnością powietrza (stąd jej nazwa) od 5% do 20%. Na środku takiej sauny znajduje się piec wraz z gorącymi kamieniami, które można od czasu do czasu polewać wodą w celu regulowania temperatury i wilgotności powietrza.  Kąpiel w saunie suchej ma zbawienny wpływ na skórę, nie powoduje także zagrożenia dla osób z problemami z naczyniami krwionośnymi. Ciekawostką jest także że dzięki wydzielaniu potu z organizmu podczas 20-30 minutowego pobytu w saunie fińskiej można pozbyć się około 300-400 kalorii. [więcej w: olejowanie wlosów, gabinet dentystyczny warszawa, olejek kokosowy na włosy ]

– sauna parowa – inaczej zwana rzymską.  Sauna ta charakteryzuje się największym poziomem wilgotności powietrza: od 45% do 50% wraz z temperaturą na poziomie: 50°C do 65°C. Jej budowa przypomina budowę sauny suchej z tego rodzaju różnicą, iż do pieca przyczepione jest urządzenie wzmagające parę (tak zwany parownik). Ten rodzaj sauny polecany jest najbardziej osobą z problemami dróg oddechowych ze względu na duże ilości pary i możliwość zastosowania podczas kuracji wszelkiego rodzaju ziołowych olejków eterycznych.

– sauna mokra – wilgotność w tego rodzaju saunie kształtuje się na poziomie: od 25% do 40%. Temperatura powietrza wynosi natomiast: od 70°C do 90°C. Ten rodzaj sauny  najbardziej kojarzy się z kulturą grecką, ponieważ to Grecy jako pierwsi zaczęli używać tej odmiany. Ten rodzaj sauny wskazany jest dla osób, które nie tolerują zbyt dużych temperatur, czy też wysokiej wilgotności powietrza.